O umiejętności tworzenia rzeczy pięknych – Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego

Dodano: 06.11.2017 / drukuj / pdf
Czas wydarzenia: 
2018-03-17 11:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
warsztaty dla dzieci
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Zapraszamy dzieci do odkrywania tajemnic Muzeum w Gliwicach. To miejsce, w którym przeszłość czuje się świetnie, bo wie, że jest bardzo potrzebna teraźniejszości.

Tu mieszkają zabytki, a opiekują się nimi – muzealnicy. Czyli kto taki? Odważni archeolodzy, dociekliwi etnografowie, skrupulatni historycy, konserwatorzy zabytków, którzy nie znają pojęcia czasu, pełni pasji historycy sztuki, edukatorzy, którzy o zbytkach i historii potrafią pięknie opowiadać, twórczy plastycy aranżujący wystawy… Ci wszyscy ludzie, a także wielu innych, tworzą Muzeum. Łączy ich troska o zabytki, dzięki którym możemy pamiętać o tym, co dla nas ważne.

Raz w miesiącu, w sobotę, od października do czerwca w ramach projektu edukacyjnego „Mały muzealnik” poznawać będziemy ten fascynujący świat. Pomoże nam  wyjątkowa publikacja – „Skąd się biorą zabytki”. To pierwszy komiks edukacyjny opowiadający nie tylko o codziennej pracy muzealników, ale też o tym, jaką drogę musi przebyć każdy przedmiot, zanim stanie się zabytkiem.  Od wpisania do muzealnego inwentarza po prezentację na wystawie. Najmłodsi podczas zajęć  poznają pracę każdego z Działów Muzeum, przybliżymy im zadania, jakie spełnia nasza instytucji. Uczestnicy wcielą się w etnografów, archeologów, historyków…

Wszystkie dzieci biorące udział w projekcie otrzymają pamiątkową smycz na szyję z postaciami z komiksu „Skąd się biorą zabytki” i lupkę, która przyda się każdemu muzealnikowi podczas tropienia tajemnic przeszłości. Przygotowano także specjalne przypinki oraz legitymację „Małego muzealnika” – przyjaciela zabytków. Posiadacze legitymacji będą mogli – wspólnie z rodziną i przyjaciółmi – zawsze bezpłatnie zwiedzić wszystkie oddziały Muzeum w Gliwicach.

Zajęcia odbędą się dwukrotnie, o godz. 11.00 i 13.00.

Kategorie wydarzenia: